Cik izmaksā grāmatvedis?

Laikā, kad saskaņā ar likumdošanas noteikumiem, darba sludinājumos nu ir jānorāda plānotā darba samaksa visām izsludinātajām vakancēm, katram no mums ir vienkāršāk vismaz aptuveni apjaust, kādas tad ir dažādu darbu izmaksas. Un tomēr – cik tad uzņēmumam izmaksā grāmatvedis? Kādas ir vidējās grāmatvedības izmaksas? Noskaidrojam!

Patiesībā, nedaudz vairāk papētot situāciju tirgū, ir skaidrs, ka grāmatveža darbs var izmaksāt no 20 līdz pat 5000 eiro mēnesī. Populārākajās sludinājumu vietnēs atrodami sludinājumi, kurus izvietojuši cilvēki, kuri gatavi grāmatvedības pakalpojumus sniegt par 20 eiro mēnesī, savukārt lielos uzņēmumos pieredzējuši grāmatveži saņem 5000 eiro un pat ievērojami lielāku atalgojumu. Līdz ar to aktuālāks ir jautājums – kādus grāmatvedības pakalpojumus iespējams saņemt par 20, bet kādus – par 5000 eiro.

Ko var saņemt par 20 eiro?

Nenoliedzami joprojām ir iespējams noalgot grāmatvedi arī par 20 eiro mēnesī, lielākoties par šādu samaksu ir gatavi strādāt cilvēki, kuri šim darbam nebūs gatavi veltīt pārlieku daudz laika un enerģijas. Praksē dzirdēti stāsti par “ekspertiem”, kuri par savu darbu gatavi minētos 20 eiro ik mēnesi saņemt arī aploksnē, taču viņi pamet “kuģi” pie pirmajām nepatikšanām. Ikvienam skaidrs, ka par 20 eiro mēnesī nav iespējams iegādāties mūsdienīgas datorprogrammas, datorus, samaksāt elektrību, nodokļus un apmeklēt kvalifikācijas paaugstināšanas kursus.

Visiem labi zināms teiciens, ka skopais maksā divreiz, šeit gan nebūs pareizs. Ietaupot uz grāmatvedi un maksājot viņam minētos 20 eiro mēnesī, pēc tam sekas var izmaksāt pat tūkstošiem reižu dārgāk. Brīdī, kad kontrolējošās iestādes sāks rēķināt sodus un izvirzīt savas pretenzijas, jūsu 20 eiro vērtais grāmatvedis, iespējams, jau būs pazudis un raustīs plecus brīdī, kad pieminēsiet viņa atbildību.

Ko var saņemt par 5000 eiro?

Bet par ko tad daži grāmatveži saņem 5000 un pat lielākas algas? Ar ko viņi ir labāki par citiem? Ir skaidrs, ka labs grāmatvedis apzinās savu vērtību – viņš izmanto visas mūsdienu iespējas, regulāri apmeklē kursus un seminārus, ir uzņēmuma vadītāja labā roka, kas allaž sniegs padomu un palīdzēs plānot nākotnes finanšu plūsmu. Lielos uzņēmumos grāmatvedim jābūt vispusīgam ekspertam, kurš pārzina teju visas iespējamās nianses, piedalās biznesam nozīmīgu lēmumu pieņemšanā, vada komandu un, saprotams, vēlas arī atbilstoši nopelnīt. Bez tam – šis ir laiks, kad grāmatvedības nozare strauji mainās – arvien vairāk paveic datorprogrammas, tiek piesaistīts mākslīgais intelekts, tāpēc grāmatvedim ir jābūt analītiķim, kurš spēj redzēt cauri cipariem un ieteikt gudrākos biznesa attīstības scenārijus.

Patiesība ir kaut kur pa vidu

Saprotams, ka aplūkotās ir nedaudz galējības, bet, visticamāk, līdzīgi kā jebkurā profesijā, arī grāmatveži – kā maksā, tā strādā. Vidēja lieluma uzņēmumā grāmatvedības izmaksas būs kaut kur pa vidu starp abiem minētajiem skaitļiem. Viss, protams, atkarīgs no uzņēmuma vadības nepieciešamības. Ja pietiek ar cilvēku, kurš prot visu naudu sadalīt tikai izdevumos un ienākumos, tad šis pakalpojums nemaksās daudz, bet, ja ērti būs sadarboties ar speciālistu, kurš pārzina savas jomas nianses, uzņemas atbildību par paveikto un prot analizēt skaitļus, jārēķinās, ka tam ir sava cena.