Kādi nodokļi jāmaksā no dividendēm?

Dividendes ir viens no vadītāju iecienītākajiem vārdiem, jo tas apzīmē peļņu, ko saņem uzņēmuma daļu vai akciju īpašnieki par to dalības daļu, kas viņiem konkrētajā uzņēmumā pieder. Par izmaksātajām dividendēm ir jāietur nodokļi. Dividendes parasti tiek izmaksātas naudā.

Būtiskais par dividendēm

Jo vairāk dividenžu uzņēmums izmaksā, jo potenciāli to var uzskatīt par veiksmīgāku, līdz ar to šāda informācija nereti izskan arī publiskajā telpā, ziņojot par kāda uzņēmuma panākumiem. Dividenžu izmaksa nenotiek automātiski, to apstiprina uzņēmuma vadība. Uzņēmums var arī izvēlēties nemaksāt dividendes vispār, finanses ieguldot uzņēmuma attīstībā.

Jaunā kārtība

Pēc nodokļu reformas mainījās nodokļu maksāšana dividendēm, veicinot, lai uzņēmumi iegulda līdzekļus attīstībā. Jaunā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) kārtība paredz, ka UIN tiek maksāts tikai no tās peļņas daļas, kas tiek izmaksāta dalībniekiem (akcionāriem), tāpat arī no šīs summas jāmaksā tikai viens no nodokļiem – UIN vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN).

“Jaunās” un “vecās” dividendes

Tāpat saistībā ar jaunā likuma pieņemšanu, ir būtiski, kādas dividendes tiek izmaksātas. Par “vecajām” dividendēm tiek uzskatītas tādas, kas tiek izmaksātas no peļņas, kas radusies periodā līdz 2018. gadam un kura jau ir bijusi aplikta ar UIN likmi 15%. Savukārt par “jaunajām” – tās, kas tiek izmaksātas no uzņēmuma peļņas, kas radusies periodā no 01.01.2018 un tādēļ tā ar ienākuma nodokļiem vēl nav bijusi aplikta. . Izmaksājot “vecās” dividendes (no peļņas, kas iepriekš jau bija aplikta ar 15% UIN), ir jāietur IIN 10% apmērā, ja to saņēmējs ir fiziska persona. Izmaksājot “jaunās” dividendes, uzņēmumam valsts budžetā jāiemaksā 20 vai 25% no to summas (atkarībā no veiktā aprēķina). Par saņemtajām “jaunajām” dividendēm fiziskai personai vairāk nekādi papildus nodokļi nav jāmaksā. Tādēļ faktiski uzņēmuma peļņu dalībnieki var izņemt, samaksājot 20% UIN. Piemēram, ja uzņēmumam ir “jaunā” peļņas daļa 10 000 EUR, ko tas vēlas izmaksāt dividendēs, tad no tās 8 000 EUR var izmaksāt dividendēs (80%), bet 2 000 EUR (20%) ir jāiemaksā valsts budžetā UIN veidā.

Būtiski zināt, ka jaunās dividendes nedrīkst izmaksāt tik ilgi, kamēr vēl ir uzkrājušās vecās. Citi nosacījumi jāņem vērā, ja dividendes tiek maksātas ārvalstu komercsabiedrību akcionāriem. 

Piebildes

Par dividenžu ienākuma izmaksas dienu saskaņā ar likumu uzskatāms datums, kad dividendes ir tikušas aprēķinātas.

Dividenžu izmaksā jāņem vērā virkne nosacījumu, atbilstoši jāpiemēro likumi un jāmaksā nodokļi, par šiem jautājumiem noteikti iesakām konsultēties ar ekspertiem, kuri ieteiks konkrētajā gadījumā vispiemērotāko un pareizāko risinājumu.

Pierakstaties uz konsultāciju zvanot (+371 29123877) vai rakstot uz mūsu e-pasta adresi – martins.korsaks@corsax.lv.