Uz kādu kontu jāpārskaita VID domātie nodokļi?

Jau vairāk nekā gadu Latvijā darbojas vienotais nodokļu konts, kas ir aizstājis daudzus iepriekšējos nodokļu kontos, katrā no kuriem bija jāskaita cits nodokļu veids. Tādējādi nodokļu maksātāju ikdiena ir padarīta nedaudz vienkāršāka. Sākot no 2023. gada šajā kontā būs jāmaksā arī muitas maksājumi, kam pagaidām vēl ir saglabāta esošā kārtība.

Jauni termiņi un noteikumi

Saistībā ar vienotā nodokļu konta ieviešanu tika mainīti arī vairāku deklarāciju iesniegšanas un nodokļu nomaksas termiņi, piemēram, termiņu izmaiņas ir skārušas elektroenerģijas nodokli, izložu un azartspēļu nodokli, kā arī darba devēja ziņojuma iesniegšanu.

Sākot no pagājušā sākuma visu regulāri nodokļu maksājumu termiņš nu ir katra mēneša 23.datumā. Minētajā vienotajā kontā iemaksātā naudas summa tiek sadalīta pa nodokļu veidiem.

Noderīgi, ka vienlaikus ar vienoto nodokļu kontu ieviests arī uzkrāšanas princips Valsts ieņēmumu dienesta administrēto ieņēmumu uzskaitē, tādējādi nodokļu uzskaite gan valsts, gan nodokļu maksātāju pusē ir kļuvusi vienāda.

Plašāku informāciju par dažādiem termiņiem var atrast Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā.

Ko maksāt vienotajā kontā?

Likums “Par nodokļiem un nodevām” nosaka, kuri tieši nodokļu maksājumi ir jāveic vienotajā kontā. Tie ir šādi:

  • iedzīvotāju ienākuma nodoklis;
  • uzņēmumu ienākuma nodoklis;
  • pievienotās vērtības nodoklis;
  • akcīzes nodoklis;
  • dabas resursu nodoklis;
  • izložu un azartspēļu nodoklis;
  • sociālais nodoklis jeb VSAOI;
  • elektroenerģijas nodoklis;
  • mikrouzņēmumu nodoklis u.c.

Svarīgi gan atcerēties, ka vienotajā nodokļu maksājumu kontā nav jāveic nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi.

Ja rodas grūtības

Lai arī vienotais nodokļu konts pēc būtības ticis izveidots, lai dzīvi grāmatvežiem un nodokļu maksātājiem padarītu vienkāršāku, tomēr praksē joprojām rodas jautājumi un neskaidrības par dažādām niansēm. Piemēram, viens no tipiskākajiem jautājumiem ir, kas notiek, ja kontā veikts maksājums par nepareizu summu.

Ja arī jūs saskaraties ar kādām neskaidrībām par šo vai citiem nodokļu maksāšanas jautājumiem, Corsax.lv eksperti ar prieku palīdzēs tos atšķetināt un atrast labākos iespējamos risinājumus. Grāmatvedības ārpakalpojumi ir labs veids, kā saņemt profesionālu palīdzību jebkuros neskaidros jautājumos par šo jomu.

Protams, ar neskaidrajiem jautājumiem var vērsties arī pie Valsts ieņēmuma dienesta pārstāvjiem, izmantojot e-pastu, telefonu vai jebkuru citu saziņas kanālu, tāpat arī daudzas atbildes jau šobrīd ir apkopotas dažādos informācijas avotos.